Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами
У закладі освіти створено 4 інклюзивні класи, в яких навчаються діти з особливими освітніми потребами. Асистентів вчителів, які працюють в інклюзивних класах-3. Створена та функціонує ресурсна кімната.
Є можливість отримати додаткові освітні послуги - індивідуальні корекційно-розвиткові заняття практичного психолога, логопеда; для дитини з інклюзивною формою навчання адаптовано навчальні програми та плани; створено позитивний клімат освітнього середовища.
Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення, враховано використання кольорів, розташування меблів і обладнання відповідно до санітарних вимог, дотримується тепловий режим. Працює харчоблок. Забезпечується регулярність вологого прибирання, використання всіх видів провітрювання.
Територія закладу освіти підтримується в належному стані.
Лист Міністерства освіти і науки України від 31.08.2020 № 1/9-495 «Про особливості навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році»
Лист Міністерства освіти і науки України від 19.11.2020 № 1/9-638 «Щодо дії постанови КМУ від 21 жовтня 2020 р. № 983»
Інклюзивна освіта – перспектива нова, хоч різні можливості – рівні права. Кожна дитина – це цілий світ, освіта, повага, рівність для всіх!
Інклюзивне навчання— спосіб отримання освіти, у який учні з особливими освітніми потребами (ООП) навчаються в загальному освітньому середовищі за місцем свого проживання.
Мета інклюзивної освіти— зробити так, аби жоден із дітей з особливими освітніми потребами не відчував себе іншим, зайвим, небажаним. Тож організація інклюзивних класів і груп у закладах освіти є цінною як для дітей з особливими освітніми потребами та їхніх ровесників, так і для педагогів, батьків, керівників закладів освіти, зрештою для суспільства в цілому.
Інклюзивне навчання в початкових классах. Згідно зі ст. 3 Закону України про освіту в Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Дітям з особливими освітніми потребами, як і всім іншим, гарантовано право на доступ до освіти, на можливість отримувати досвід і знання. Утім для цього необхідні спеціальні умови. Інклюзивний заклад — заклад освіти, який формує ці умови й забезпечує інклюзивне навчання як систему освітніх послуг. Зокрема: адаптує освітні програми та плани, фізичне середовище, методи та форми навчання використовує наявні в громаді ресурси залучає батьків співпрацює з фахівцями для надання додаткових послуг відповідно до різних освітніх потреб дітей створює позитивний клімат в освітньомусередовищі. В останні роки вдосконалена нормативно-правова база, щодо упровадження інклюзії в початковій школі. Зокрема, у Законі про освіту виокремлено статтю 20 «Інклюзивне навчання», згідно з якою інклюзивні класи утворюють обов’язково у разі звернення батьків дітей з особливими освітніми потребами. Окрім того, затверджені: Положення про інклюзивно-ресурсний центр Положення про ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти Типова освітня программа спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з особливими освітніми потребами (наказ МОН від 25.06.2018 № 693) Організація інклюзивного навчання Порядок організації інклюзивного навчання, затв. постановою КМУ від 15.08.2011 № 872 (далі — Порядок), — основний документ, що регламентує створення й функціонування відповідних класів у закладах освіти. Так, у Порядку: визначено ключові терміни чітко окреслено підстави й умови створення інклюзивного класу уточнено кількістьучнів з особливими освітніми потребами у класі з інклюзивним навчанням прописано питання організації освітнього процесу; зафіксовано право дітей з ООП здобувати освіту в усіх закладах; визначено норму щодо створення інклюзивних і спеціальних класів на підставі заяви батьків про зарахування дитини з ООП до закладу. ⇒Субвенція на освіту «особливих» дітей Створення інклюзивного класу. У Порядку скасували норму про те, що інклюзивний класс створюють «за наявності необхідної матеріально-технічної та методичної бази, відповідних педагогічних кадрів і приміщень…», яка створювала чи не найбільше перепон для інклюзії. ⇒Орієнтовний перелік засобів навчання в початковій школі Директор ЗЗСО за підтримки органу управлінняо світою: організовує клас з інклюзивним навчанням створює необхідну матеріально-технічну та навчально-методичну базу добирає відповідних педагогічних працівників тощо.
Як організувати інклюзивне навчання в закладі освіти: покрокова інструкція
https://nus.org.ua/articles/yak-organizuvaty-inklyuzyvne-navchannya-v-shkoli-pokrokova-instruktsiya/